Oleme viimaste aastate jooksul näinud tohutut huvi kasvu vintage Skandinaavia mööbli vastu, mistōttu on turul tekkinud esemete defitsiit. Suhtleme pidevalt erinevate müüjatega üle Euroopa ja sama probleem on kõigil Euroopa turgudel.

Peamiselt on see defitsiit Euroopas põhjustatud USA ja Aasia turgude suurenenud huvi tõttu, kuhu suur osa kaubast täna liigub. USA-s elavad Eurooplased käivad oma kodumaal esemeid kokku ostmas ja saadavad seda konteinerite viisi sealsetele kollektsionääridele müügiks. Üks New Yorkis elav Taanist pärit mööbli müüa arvab ise, et sellises koguses ja tempos eksportimise tōttu saab see kaup üldse järgmise 5 aasta jooksul otsa ja vintage kaupade edasimüüjatel tuleb uus tegevus vōi suund leida.

Eks kaup liigub ikka sinna, kus selle eest saab rohkem raha. Näiteks peamiselt USA turule mõeldud kataloogis 1stdibs.com on müügis ka meie kogus olev Johannes Anderseni toolide komplekt hinnaga 4390€ + tarne. Euroopa kataloogides on see komplekt pigem kaks korda soodsam.

Kuna online turg on globaalne, siis kataloogis nähtavatele hindadelele on hakanud ka Euroopas olevad eraisikud oma esemete hinda üles kruttima tegelikult aru saamata, et mööbli hinnad ei ole globaalsed. Kohalik turg määrab hinna ja igasugused impordi, transpordi ja ladustamise kulud lisanduvad kui mööblit importida. Tihtipeale ei arvestata ka eseme seisukorraga ja pannakse uhket disaineri nime nähes restaureerimist vajavad esemed müüki üsna kalli hinnaga.

Veel on aga võimalik isegi Eestist diile leida. See vajab palju kannatust ja otsimist, me oleme aasta jooksul ehk mõned sellised väärtuslikumad esemed siit leidnud õiglase hinnaga. Lisaks tuleb aga siis arvestada nende diilide puhul, et esemed vajavad tihtipeale restaureerimist ja kogukulu võib tegelikult isegi suuremaks kui osta heas originaal seisukorras ese väheste kulumisjälgedega. Toome näiteks haruldase Kai Kristianseni tooli, mille leidsime ühest Eesti restoranist 60€/tk.Oleme hetkel arvestanud toolide restaureerimise puhul arvestanud siis järgnevate kuludega:

Tooli hind 60€
Transport 5€
Puidu viimistlus 150€
Istmekatte vahetus 50€
Seljatoe õmblejatöö 150€
Nahk/Materjalid 20€


Tooli KULU tuleb 435€/tk ja koos käibemaksuga 522€/tk ja tegelik ettevõtte kasum on 0€

See on ka põhjus miks siiamaani pole me kedagi palkanud ja oleme enamus restaureerimistöid ise teinud, kuna vastaseul juhul me ei saaks toimida. Oleme töid teinud alla tegeliku turuhinna, aga tegelikult tihtipeale teeb see ikka sama hinna välja, millega me suudaksime tuua teile Euroopast heas originaal seisukorras eseme.

Näiteks on meil kataloogis üks sama Kai Kristianseni toolikomplekt väheste kulumisjälgedega 390€/tool, mille saab juba paari nädalaga kätte. Leiame, et see on tegelikult väga hea hind ja odavamalt on raske leida heas seisukorras eset. Hind konkureerib ka uue poest ostetud tooli hinnaga ning kes siis ostaks poest uusi toole? Vintage on igal juhul hea investeering ja meie arvame, et defitsiit ainult suureneb, kuna kuskilt uurde neid mudeleid sellest ajastust enam rohkem ei tule.


Recommended Posts